Skip to content

96 Belvidere Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1880

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block26
Lot58
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,904
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
26%
Improvement Value:$121,100
74%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+8.6%
2024$7,319+4.6%
2023$6,995+2.2%
2022$6,842+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From: BIBKO, ELWOOD J BY GUARD COTY, C

To: MCCANN, JAMES T & DONNA L

Sq Ft1,904DeedBook 2751, Page 22Recorded3/29/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1370, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1880