Skip to content

344 Route 31

Oxford, NJ 07863

Built 1890

Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block31
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
20%
Improvement Value:$111,100
80%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,771+8.6%
2024$6,235+4.6%
2023$5,958+2.2%
2022$5,828+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2091, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1890