Skip to content

193 Lower Denmark Road

Oxford, NJ 07863

Built 1908

Last Sale Price
$79,999
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block32
Lot33
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,121
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
29%
Improvement Value:$79,900
71%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+8.6%
2024$4,990+4.6%
2023$4,768+2.2%
2022$4,664+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$79,999
Sq Ft1,121DeedBook 3340, Page 205Recorded4/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1908