Skip to content

7 Sykes Gap

Oxford, NJ 07863

Built 2000

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block33.05
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,923
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
15%
Improvement Value:$252,400
85%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,405+8.6%
2024$13,264+4.6%
2023$12,676+2.2%
2022$12,399+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 2023, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$246,595
DeedBook 1671, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2000