Skip to content

29 Robeson Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 1999

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block33.05
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,302
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
18%
Improvement Value:$198,300
82%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+8.6%
2024$10,792+4.6%
2023$10,313+2.2%
2022$10,088+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000
Sq Ft2,302DeedBook 3146, Page 90Recorded3/24/2021

Property Sale

SaleMulti
$205,600
DeedBook 1665, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1999