Skip to content

17 Robeson Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 1998

Last Sale Price
$331,500
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block33
Lot105
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,851
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
20%
Improvement Value:$178,400
80%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,765+8.6%
2024$9,912+4.6%
2023$9,473+2.2%
2022$9,266+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$331,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$189,730
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1998