Skip to content

7 Robeson Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 1998

Last Sale Price
$209,385
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block33
Lot109
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,382
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
17%
Improvement Value:$209,000
83%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,234+8.6%
2024$11,265+4.6%
2023$10,765+2.2%
2022$10,530+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$209,385
DeedBook 1622, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1998