Skip to content

14 Shippen Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 1996

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block33
Lot58
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,596
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
26%
Improvement Value:$127,200
74%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+8.6%
2024$7,641+4.6%
2023$7,302+2.2%
2022$7,142+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,596DeedBook 3428, Page 345Recorded6/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$161,837
DeedBook 1493, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1996