Skip to content

18 Shippen Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 1996

Last Sale Price
$164,025
Last Sale Date
Dec 18, 1996

Property Information

Block33
Lot60
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-V-1AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,571
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
24%
Improvement Value:$141,400
76%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+8.6%
2024$8,270+4.6%
2023$7,903+2.2%
2022$7,731+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,025
DeedBook 1499, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1996