Skip to content

48 Shippen Ridge

Oxford, NJ 07863

Built 2000

Last Sale Price
$145,587
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block33
Lot75
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,276
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
17%
Improvement Value:$217,300
83%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,636+8.6%
2024$11,635+4.6%
2023$11,119+2.2%
2022$10,876+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,587
Sq Ft2,276DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded4/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,570
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2000