Skip to content

6 Vista Rossi

Oxford, NJ 07863

Built 2000

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block33
Lot88
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,421
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
20%
Improvement Value:$182,700
80%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,056+8.6%
2024$10,180+4.6%
2023$9,728+2.2%
2022$9,516+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,421DeedBook 2501, Page 68Recorded7/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$382,000
DeedBook 2146, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 1675, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2000