Skip to content

100 Axford Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$3,950,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block34
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAILER PARK
Dwellings1
ZoningR10M
Sq Footage1,760
Acreage26.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,494,000
93%
Improvement Value:$120,600
7%
Total Assessment$1,614,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,260+8.6%
2024$72,060+4.6%
2023$68,863+2.2%
2022$67,361+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,950,000
Sq Ft1,760DeedBook 3314, Page 202Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 1331, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1898