Skip to content

16 Axford Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1857

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Feb 4, 2003

Property Information

Block37
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$133,400
78%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,288+8.6%
2024$7,632+4.6%
2023$7,293+2.2%
2022$7,134+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 1851, Page 175

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1773, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1857