Skip to content

42 Green Street

Oxford, NJ 07863

Built 1880

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block38
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
22%
Improvement Value:$64,300
78%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,018+8.6%
2024$3,700+4.6%
2023$3,536+2.2%
2022$3,459+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000

From: BURD, DARLENE EXTRX PAVLINA, J EST , BURD, DARLENE EXTRX

To: XARIS SERVICES, LLC

Sq Ft1,152DeedBook 2563, Page 280Recorded8/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1880