Skip to content

95 Mine Hill Road

Oxford, NJ 07863

Built 1888

Last Sale Date
Jun 25, 2012

Property Information

Block3
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2STF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,424
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
40%
Improvement Value:$76,300
60%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+8.6%
2024$5,677+4.6%
2023$5,425+2.2%
2022$5,307+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2433, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1888