Skip to content

18 Church Street

Oxford, NJ 07863

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block5
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage971
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
32%
Improvement Value:$105,000
68%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,430+8.6%
2024$6,842+4.6%
2023$6,538+2.2%
2022$6,396+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1689, Page 331

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1057, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1928