Skip to content

570 Elder Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block1101
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
31%
Improvement Value:$89,400
69%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,904+17.9%
2024$5,006+3.0%
2023$4,859+0.8%
2022$4,822+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,312DeedBook 3338, Page 272Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 973, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1947