Skip to content

308 Bates StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Sep 23, 1988

Property Information

Block1109
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
29%
Improvement Value:$63,000
71%
Total Assessment$88,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,036+8.3%
2024$3,726+3.0%
2023$3,617+0.8%
2022$3,589+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1115, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1910