Skip to content

292 Prospect Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block1113
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
26%
Improvement Value:$80,400
74%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+8.3%
2024$4,532+3.0%
2023$4,399+0.8%
2022$4,365+14.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$144,000

From: COWEL, GUY A & TERESA

To: MOZES, SARAH & ARISTOTLE

Sq Ft1,548DeedBook 2945, Page 40Recorded3/20/2019

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2013, Page 173

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1962, Page 138

Property Sale

Sale
$215,890
DeedBook 1712, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920