Skip to content

285a Lincoln Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1905

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block1115
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class33
Description3SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,328
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
39%
Improvement Value:$39,100
61%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+8.3%
2024$2,690+3.0%
2023$2,611+0.8%
2022$2,591+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,328DeedBook 3054, Page 104Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2753, Page 94Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2680, Page 24Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 1810, Page 1

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 1423, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1905