Skip to content

247 Warren Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block1201
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,287
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
27%
Improvement Value:$69,100
73%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+8.3%
2024$3,986+3.0%
2023$3,869+0.8%
2022$3,840+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948