Skip to content

276 Heckman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block1215
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
23%
Improvement Value:$86,900
77%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+8.3%
2024$4,276+3.0%
2023$4,150+0.8%
2022$4,119+0.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,428DeedBook 3451, Page 165Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 2912, Page 327Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 1889, Page 237

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 1835, Page 84

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1316, Page 234

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 919, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920