Skip to content

45 Wilson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block1221
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
38%
Improvement Value:$40,600
62%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,982+8.3%
2024$2,753+3.0%
2023$2,672+0.8%
2022$2,652+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900