Skip to content

47 Wilson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block1221
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
42%
Improvement Value:$33,400
58%
Total Assessment$58,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,636+8.3%
2024$2,434+3.0%
2023$2,362+0.8%
2022$2,344+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900