Skip to content

30 Miller Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block1224
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SBG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
16%
Improvement Value:$134,600
84%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+8.3%
2024$6,747+3.0%
2023$6,549+0.8%
2022$6,500+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,782DeedBook 3406, Page 255Recorded2/16/2024

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2313, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1954