Skip to content

68 Schultz Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block1304
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,090
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
35%
Improvement Value:$44,600
65%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,132+8.3%
2024$2,891+3.0%
2023$2,806+0.8%
2022$2,785+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$174,000
Sq Ft1,090DeedBook 3415, Page 87Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,090DeedBook 3189, Page 249Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$52,900

From: BLUE DIAMOND INVESTMENTS, LLC

To: DOUGHERTY, DAVID M & PATRICIA A

Sq Ft1,090DeedBook 2565, Page 241Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1968, Page 41

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1100, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1930