Skip to content

230 Irwin Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block1308
Lot41
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,716
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
30%
Improvement Value:$59,700
70%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,850+8.3%
2024$3,554+3.0%
2023$3,450+0.8%
2022$3,424+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,716DeedBook 3425, Page 232Recorded5/17/2024

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1353, Page 279

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1300, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1900