Skip to content

8 John Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block1312
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
23%
Improvement Value:$78,000
77%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,618+8.3%
2024$4,263+3.0%
2023$4,138+0.8%
2022$4,107+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920