Skip to content

50 Heckman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block1319
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
99%
Improvement Value:$300
1%
Total Assessment$29,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,354+8.3%
2024$1,250+3.0%
2023$1,214+0.8%
2022$1,205+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 1843, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1900