Skip to content

8 Lewis Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block1403
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,142
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
28%
Improvement Value:$59,500
72%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,745+8.3%
2024$3,458+3.0%
2023$3,356+0.8%
2022$3,331+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900