Skip to content

237 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block1408
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,264
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
24%
Improvement Value:$76,300
76%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,540+8.3%
2024$4,192+10.1%
2023$3,808+0.8%
2022$3,779+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,500
Sq Ft1,264DeedBook 3295, Page 41Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,264DeedBook 3247, Page 227Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1710, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1900