Skip to content

230 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block1409
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,454
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
25%
Improvement Value:$60,000
75%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,641+8.3%
2024$3,361+3.0%
2023$3,262+0.8%
2022$3,238+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1821, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1900