Skip to content

255 Washington Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 5, 2020

Property Information

Block1410
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage854
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
40%
Improvement Value:$30,300
60%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,291+8.3%
2024$2,115+3.0%
2023$2,053+0.8%
2022$2,037+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft854DeedBook 3117, Page 271Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft854DeedBook 2680, Page 259Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1986, Page 327

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1740, Page 230

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1125, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900