Skip to content

274 Washington StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block1411
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
23%
Improvement Value:$71,900
77%
Total Assessment$93,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,609+8.3%
2024$3,332+21.9%
2023$2,734+0.9%
2022$2,709+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000
Sq Ft1,680DeedBook 3409, Page 220Recorded3/5/2024

Property Sale

Sale
$128,000
Sq Ft1,120DeedBook 3283, Page 204Recorded8/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900