Skip to content

309 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block1411
Lot84
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SB&F
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
37%
Improvement Value:$142,800
63%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+8.3%
2024$9,546+3.0%
2023$9,266+0.8%
2022$9,196+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2006, Page 28