Skip to content

289-291 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block1415
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage3,244
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
15%
Improvement Value:$133,800
85%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+8.3%
2024$6,605+3.0%
2023$6,411+0.8%
2022$6,362+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft3,244DeedBook 2921, Page 197Recorded12/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2459, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 2089, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1900