Skip to content

294 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$76,400
Last Sale Date
Jul 31, 1987

Property Information

Block1416
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF-G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,412
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
20%
Improvement Value:$80,500
80%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,322+13.0%
2024$3,824+3.2%
2023$3,705+0.8%
2022$3,675+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,400
DeedBook 1048, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1900