Skip to content

295 Chambers StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block1419
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,212
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
26%
Improvement Value:$68,300
74%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,177+8.3%
2024$3,856+3.0%
2023$3,743+0.8%
2022$3,715+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 2701, Page 332Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1673, Page 15

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 949, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1920