Skip to content

21 Reese CourtPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$100,550
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block1502
Lot57
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,929
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
28%
Improvement Value:$33,600
72%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,123+8.3%
2024$1,960+3.0%
2023$1,902+0.8%
2022$1,888+0.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$100,550
Sq Ft1,929DeedBook 3438, Page 36Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 2738, Page 79Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 2570, Page 279Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1920, Page 99

Property Sale

Sale
$13,900
DeedBook 1794, Page 342

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1756, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1900