Skip to content

130 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block1508
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SBG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,744
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
24%
Improvement Value:$46,600
76%
Total Assessment$61,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,782+17.1%
2024$2,375+3.0%
2023$2,305+0.8%
2022$2,288+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,744DeedBook 3311, Page 228Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$56,750
Sq Ft1,744DeedBook 3117, Page 276Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$36,000
Sq Ft1,744DeedBook 3105, Page 256Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2251, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900