Skip to content

50 Fox Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block1509
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
33%
Improvement Value:$26,600
67%
Total Assessment$39,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,804+8.3%
2024$1,666+3.0%
2023$1,617+0.8%
2022$1,605+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2096, Page 293

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1966, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900