Skip to content

584 Roseberry Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block1602
Lot3.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class27
Description2S-B
Dwellings2
ZoningB-6
Sq Footage1,328
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
26%
Improvement Value:$74,300
74%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,563+8.3%
2024$4,213+3.0%
2023$4,089+0.8%
2022$4,058+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
Sq Ft1,328DeedBook 3054, Page 254Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2905, Page 334Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1508, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1930