Skip to content

407 Firth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block1801
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SFG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,430
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
23%
Improvement Value:$93,800
77%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+8.3%
2024$5,128+3.0%
2023$4,977+0.8%
2022$4,939+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,430DeedBook 3271, Page 131Recorded6/17/2022

Property Sale

Sale
$116,550
Sq Ft1,430DeedBook 3014, Page 217Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 970, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1925