Skip to content

403 Firth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$195,800
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block1801
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
29%
Improvement Value:$71,100
71%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+10.9%
2024$4,079+3.0%
2023$3,959+0.8%
2022$3,929+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,800
DeedBook 2147, Page 54

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 1831, Page 15

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1118, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1925