Skip to content

410 Firth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block1802
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,290
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
27%
Improvement Value:$76,200
73%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+8.3%
2024$4,389+10.7%
2023$3,963+0.8%
2022$3,933+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000
Sq Ft1,290DeedBook 3115, Page 304Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 2953, Page 21Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 940, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1930