Skip to content

419 Center StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block1805
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,402
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
22%
Improvement Value:$119,500
78%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+8.3%
2024$6,462+10.6%
2023$5,841+0.8%
2022$5,796+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,402DeedBook 3258, Page 248Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,402DeedBook 3234, Page 148Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,402DeedBook 3203, Page 81Recorded10/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930