Skip to content

264 Sitgreaves Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 21, 1998

Property Information

Block1904
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
20%
Improvement Value:$49,700
80%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,827+8.3%
2024$2,610+3.0%
2023$2,533+0.8%
2022$2,514+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1564, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900