Skip to content

140 Sitgreaves Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block2002
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,218
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
74%
Improvement Value:$5,000
26%
Total Assessment$19,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$764-57.5%
2019$1,799+1.6%
2018$1,772+0.8%
2017$1,758+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900