Skip to content

480-484 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Apartment

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block2004
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
13%
Improvement Value:$469,600
87%
Total Assessment$539,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,525+8.3%
2024$22,642+3.0%
2023$21,978+0.8%
2022$21,811+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 3018, Page 97Recorded12/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$625,000

From:

To:

DeedBook 2735, Page 129Recorded1/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$613,000
DeedBook 2310, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 2119, Page 104