Skip to content

486 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block2004
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage996
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
30%
Improvement Value:$26,700
70%
Total Assessment$38,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,745+8.3%
2024$1,611+9.0%
2023$1,479+0.8%
2022$1,467+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
Sq Ft996DeedBook 3225, Page 323Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 2701, Page 62Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 2314, Page 104

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2286, Page 344

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2193, Page 293

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2130, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1900